Pobýváte dlouho v uzavřených místnostech v práci nebo doma? To přispívá k častým bolestem hlavy, nesoustředěnosti, únavě, apod. Vše má na svědomí kvalita vzduchu v místnosti. Kvalitu vzduch umí vylepšit některé druhy rostlin. Nejen že vám vzduch pročistí, ale zútulní vám i místnost a potěší svým vzhledem. My Vám teď některé z nich představíme.
Rostliny zlepšující vzduch v místnostech:
1.Ficus elastica
Nejúčinější z Fíkusů je tento Fikus pryžodárný. Vhodné místo je velký obývák nebo velká hala s dostatkem světla. Roste docela pomalu, ale může dosáhnout až 3 metrů.Ideální jsou pro něj teploty od 15 do 25 °C, Velké silné listy se oprašují snadno vlhkým hadříkem. ale může způsobit opadávání listů. Pozor na průvan! Nesnáší ho. Nesnáší přemokření (může způsobit opadávání listů), proto ho zaléváme jen když zem vyschlá.
2.Sansevieria
Hodí se do kterékoli místnosti, její dlouhé zelené, špičaté masité listy tvoří trsy, které jsou zbarvené dožluta, zelena a bíla. Může mít i 80 cm na výšku. Pohlcuje trichloretylen, benzen, toluen, xylen a formaldehyd.
Sansivieria má nízké nároky na světlo, je celkově nenáročná, zálivka opatrně. Přelití způsobuje uhnívání listů.
3.Nephrolepis
Zejména Nephrolepis exaltata Bostoniensis je hvězdou mezi rostlinami! Nejlépe filtruje formaldehyd, také dobře absorbuje xylen. Vhodná je pro ni koupelna, ložnice obrácená na sever, hodí se i do obýváku, kde bývá výskyt formaldehydu nejvyšší. Ledviník je asi nejznámější a tedy nejrozšířenější kapradina. Hodí se i na tmavší stanoviště, protože nevyžaduje příliš světla. Na příliš tmavém místě však může dojít k opadávání listů. V létě vydatně zaléváme, pokud však rostlinu pěstujeme v chladné místnosti tak v zimě zálivku omezíme. Rostlina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, často rosíme. Při nedostatku vlhkosti úkrojky listů hnědnou.
4.Aglaonema
Tato rostlina je účinná proti formaldehydu a benzenu. Hodí se nejlépe do pracovny nebo tmavší koupelny. Má nízké nároky na světlo a její pěstování zvládnou i začátečníci.
Má ráda jasné světlo bez přímého slunce, snáší však i velmi dobře polostín. V létě vydatně zaléváme, v zimě zálivku omezíme. Zaléváme odstátou vodou. Rostlina vyžaduje zvýšenou vlhkost vzduchu. Listy pravidelně rosíme
5.Phalaenopsis
Dokáže pohltit nezanedbatelné množství formaldehydu. Umístěte ji do místnosti s vyšší vlhkostí - do kuchyně nebo koupelny.
Potřebuje vyšší teplotu - 22 až 28 °C přes den, v noci kolem 16 °C. Dařit se jí bude i u okna, ale pozor na přímé sluneční paprsky! Potřebuje hnojivo pro orchideje, které má dostávat ve stejném intervalu jako vodu.
Nezasypávejte její kořeny hlínou - ty musejí zůstat na povrchu a přerůstat přes květináč. Jsou to právě její vzdušné kořeny, které zachycují vlhkost z okolního prostředí. Stačí jedno až dvě zalití týdně. V teplých místnostech se doporučuje ostřikovat vzdušné kořeny vodou z rozprašovače.
6.Spathiphyllum
Lopatkovec neboli toulcovka dokáže pohltit benzen, amoniak, xylen a trichloretylen stejně jako formaldehyd. Hodí se do ložnice, pracovny, obývacího pokoje nebo světlé koupelny. Pozor na zálivku - nikdy nenechávejte vodu ve spodní misce.