Truhlíky na balkony a terasy

Aby Vám rostliny bujně rostliny a krásně kvetly, je potřeba vybrat pro ně ten správný truhlík. Může se stát, že ať zaléváte a hnojíte o sto šest, rostliny nerostou tak, jak by měly. Může to být tím, že v nesprávném truhlíku se můžou topit, nebo naopak trpět vedrem.

Typy truhlíků:

Klasické truhlíky

MCE42753b_9952Pro krásně rostoucí rostliny nepotřebujete nutně samozavlažovací truhlíky, rostliny vám budou dělat radost i v klasických truhlících. Jen je musíte správně připravit. U klasických truhlíků je důležité udělat v truhlíku drenážní otvory, a to nejen na dně, ale i na bocích, kde jsou důležité pro udržení maximální hladiny vody. V jaké výšce, to si určíte podle výšky rostliny. Dále je vhodné u těchto truhlíků udělat vrstvu z drenážního materiálu (keramzit). Vrstva zabrání tomu, abyste rostliny neutopili.

Do klasických truhlíků se víc hodí druhy, kterým nevadí občasné sucho –  muškáty, které snesou spíš sucho než stálé přemokření. Např. Surfinie a Million Bells se sem nehodí, protože vyžadují spíše vlhko.


Samozavlažovací truhlíky

146241_B03I samozavlažovací truhlík nemusí být nejvhodnější. U těchto truhlíků si musíte dát pozor z jakých materiálů jsou, čím vším je vybavený, jak je řešený odtok vody a sledování její hladiny.

Při výběru porovnejte, kolik z celkového objemu truhlíku připadá na zeminu a kolik na vodu - to zvláště u truhlíků s dvojitým dnem. Voda by měla dostat asi jednu třetinu a zemina zbylé dvě třetiny objemu. Čím větší prostor mají rostliny pro kořeny, tím lépe rostou. Samozavlažovací truhlíky bývají těžší než klasické, je tedy potřeba zabezpečit proti pádu při větru nebo až rostliny vyrostou a vytvoří převis.Pro přehled množství vody, vyberte truhlík s měrkou hladiny vody, i tak ale sledujte vlhkost zeminy. Truhlík musí mít i odtokové otvory proti přelití při dešti.


Truhlíky s knotem nebo bez

truhlik1.pngNěkteré samozavlažovací truhlíky mají knoty, některé jsou bez nich. Knoty vedou ke kořenům vodu. Ale i bez knotu voda ke kořenům přirozeně vzlíná.Tady je na vás co upřednostňujete, žádná varianta není špatná a rostliny neovlivňuje v růstu.


Jaká barva

balconera-barvyNa trhu je plno barev truhlíků, od obyčejných hnědých odstínů, po barevné. Tady doporučujeme volit barvu podle umístění truhlíků. Pokud budete mít truhlík na stanovišti, kde se opírá celý den slunce, zvolte spíše světlejší barvy, aby se rostliny nepřehřívaly.


 

To vše je jen teorie, záleží na vás, co upřednostňujete, co se vám líbí a s čím máte zkušenosti vy :-)

Platební metody
Můj e-shop
webdesign 2bcreative.cz

Projekt reg.číslo: 0380000850 byl financován evropskou unií.

Doprava zdarma nad 5000 Kč vč. DPH
730 878 878