Co škodí listům
Nevzhledné, žluté nebo zaschlé listy značí, že je s rostlinou něco špatně. Všímejte si těchto příznaků a předejděte zbytečnému uhynutí rostliny. V mnoha případech se jedná jen o maličkost jako je špatné stanoviště nebo se o ně správně nestaráte.
ŽLUTÉ LISTY – pokud je na rostlině více žlutých listů a stále přibývají, jde zpravidla o pěstitelskou chybu. Na vině může být přelití, nedostatek dusíku, příliš tmavé nebo moc teplé stanoviště.
NÁPRAVA: najděte příčinu a odstraňte ji.
STŘÍBŘITÉ SKVRNY – jasně ohraničené světlé skvrny jsou důsledkem popálení sluncem. U některých stínomilných rostlin vznikají následkem popálení také červené nebo hnědé skvrny.
NÁPRAVA: změňte stanoviště
ZKROUCENÉ LISTY – když je vzduch nebo substrát příliš suchý, listy některých druhů se kroutí směrem vzhůru. Totéž se však může stát i při přemokření, které poškozuje kořeny a narušuje tak příjem vody.
NÁPRAVA: při správné vlhkosti vzduchu i substrátu se listy vyvíjejí normálně
SVĚTLÉ SKVRNY – některé druhy rostlin reagují na výkyvy teplot nebo příliš teplou či studenou zálivkovou vodou vytvořením nepravidelných sklovitě lesklých skvrn. Podobně také vypadá popálení, které vznikne, když do kapek na listech svítí slunce.
NÁPRAVA: správná teplota místnosti i zálivkové vody. Nezalévejte na listy.
HNĚDÉ OKRAJE LISTŮ – při nepravidelné zálivce nebo při přehnojení (projevuje se také bílou krustou na povrchu substrátu) začínají okraje listů napřed žloutnout a potom se zbarvují do hněda.
NÁPRAVA: poškozené listy odstraňte. Do květináče zapíchněte měřič vlhkosti, který Vás upozorní na přelití či příliš suchý substrát. Je-li příčina v přehnojení, rostlinu přesaďte a přihnojujte dle návodu.
ZASCHLÉ ŠPIČKY LISTŮ – znamení příliš suchého vzduchu, někdy však také signalizují dlouhodobý nedostatek zálivky.
NÁPRAVA: hnědé listy odstřihněte a zajistěte vyšší vlhkost vzduchu. Pomůže pravidelné rosení nebo odpařovací miska pod květináčem.
CHLORÓZY – žlutý list se zelenou žilnatinou je příčinou problémů tvrdé zálivkové vody a následný nedostatek železa.
NÁPRAVA: tvrdou vodu převařte a upravte hnojení. Kyselost vody můžete upravit přidáním octa (1 kapka na 1 litr vody). Použijte hnojivo s obsahem železa.
KORKOVITÉ SKVRNY – časté u tučnolistých rostlin. Vznikají při kolísání teplot nebo při nepravidelné zálivce.
NÁPRAVA: upravte péči o rostlinu a teplotu okolního prostředí. Silně poškozené listy můžete odstranit.
ZASYCHAJÍCÍ PUPENY – pozor na zimu. Na chladných okenních parapetech, zvlášť těch kamenných, klesá za nízkých teplot tlak vody v rostlině. Voda a živiny se tak nedostávají k pupenům a ty zasychají. NÁPRAVA: Pomůže když v zimě květináče podložíte izolační vrstvou, například z polystyrenu.